معرفی انواع خرما ها و آشنایی با ویژگی های هرکدام

معرفی انوع خرما، با بیش از 20 مدل خرما آشنا شوید + جدول ویژگی و خاصیت های آن ها

جنوب ایران یکی از منابع اصلی تامین کننده خرما در خاورمیانه است؛ چون این میوه برای رسیدن نیاز به آب و هوای بسیار گرم دارد. علاوه بر آنکه خرما ، پای ثابت سفره‌های افطار ایرانیان است؛ به عنوان یک مواد مغذی در میان وعده، تهیه انواع دسرها و شیرینی‌ها نیز کاربرد دارد. اگر تاکنون با انواع خرما آشنایی نداشته‌اید و فرق میان رطب و خرما را نمی‌دانستید، تا پایان این مقاله ما را همراهی کنید تا به طور کامل با تنوع بالای خرما آشنا شوید.

چند نوع خرما را می شناسید؟

تنوع میوه درخت نخل، بسیار بالا است و شناخت آن به شما کمک می‌کند تا نوع مناسب آن را تهیه نمایید. به طور کلی میوه درخت نخل را می‌توان در سه گروه زیر طبقه بندی کرد.

 • خارک

زمانی که میوه درخت نخل به صورت نرسیده برداشت شود، به آن خارک می‌گویند. البته همه انواع خرما را نمی‌توان به صورت نارس و کال چید و مصرف نمود.

 • رطب

بعد از گذشت حدوداً یک ماه از ماندن میوه خارک روی درخت نخل، رسیده‌تر می‌شود و به آن رطب می‌گویند.

 • خرما

خرما آخرین مرحله از تکامل میوه درخت نخل است که بعد از آنکه رطب حدوداً ۳ هفته روی درخت ماند، آب میان بافتی آن کاهش پیدا می‌کند و رنگ آن تیره تر می‌شود.

تفاوت انواع خرما 

از مهم‌ترین تفاوت‌های ظاهری خرما می‌توان به سایز و رنگ آن‌ها اشاره کرد. همچنین خرماها از نظر قند و میزان رطوبت نیز با هم تفاوت‌هایی دارند که در ادامه توضیح می‌دهیم.

میزان رطوبت در خرما

هر چقدر خرما مدت زمان بیشتری روی درخت بماند، بر اثر گرمای آفتاب، رطوبت آن کاهش پیدا می‌کند. همچنین هر چقدر میزان رطوبت پایین باشد، ماندگاری خرما نیز افزایش می‌یابد. بنابراین خارک بیشترین میزان رطوبت را دارد.

نوع قند موجود در خرما

میزان قند موجود در خرما نیز با رطوبت آن رابطه مستقیم دارد. به این صورت که رطوبت بالاتر به معنای قند کمتر است. هر چقدر میزان آب موجود در بافت خرما تبخیر شود، قند خرما نیز افزایش می‌یابد. البته قند خرما ترکیبی از گلوکز و فروکتوز است و به دلیل همراهی قند با فیبر، مصرف متعادل آن‌‌ها برای افراد دیابتی مانعی ندارد.

معرفی انواع خرما

خرما زاهدی (قصب)

خرما زاهدی (قصب)

خرما زاهدی نوعی خرمای خشک محسوب می‌شود که در ناحیه‌ای تحت عنوان قصب شناخته می شود. این خرما به دلیل قند فراوانی که دارد، در تهیه انواع کلوچه مورد استفاده قرار می‌گیرد. از جمله فواید این خرما می‌توان به ویتامین‌های B6، آهن، فیبر بالا و خاصیت آنتی اکسیدانی آن اشاره کرد.

خرما ربی

خرما ربی

خرما ربی یکی از معروف‌ترین انواع خرما بوده که در منطقه سیستان و بلوچستان کشت می‌شود و یکی از زودرس‌ترین خرماهای کشور است. خرمای ربی از نظر ظاهر مشابه خرما پیارم است با این تفاوت که  رنگ سیاه تری دارد . این خرما علاوه بر ایران، در کشور پاکستان نیز تولید می‌شود .

خرما کلوته

معرفی خرما کلوته

خرما کلوته یا کلیته بیشتر در شهرهای جیرفت و عنبرآباد کاشته می‌شود و جزء خرماهای نیمه خشک محسوب می‌شود.رنگ قهوه ای دارد .  این خرما به نسبت درشت و با شیره لذیذ و شیرینی که دارد می‌تواند تامین کننده کالری مورد نیاز افراد، به خصوص کودکان، ورزشکاران و زنان باردار باشد.

خرما کبکاب

معرفی خرما کبکاب

خرمای کبکاب یکی از انواع خرماهای تر با طعم مطلوب لذیذ و شیرین است که در مناطقی از استان‌های خوزستان، فارس و بوشهر کشت می‌شود. این خرما منبع غنی ویتامین‌های A ،B2 ،B1 ،C، آهن، پتاسیم، کلسیم، پروتئین و فیبر است.

خرما زرد عسلی

خرمای زرد عسلی که به آن رطب زرد نیز گفته می‌شود، در منطقه‌ای تحت عنوان خشت در استان فارس کاشته می‌شود. این خرما با بافت بسیار نرمی که دارد، برای مشکلات کم خونی بسیار مفید است. از دیگر ویژگی‌های رطب زرد، می‌توان به طعم شیرین، زودرس بودن، کالری بالا و طبع گرم آن اشاره کرد.

خرما مرداسنگ

معرفی خرما مرداسنگ

خرما مرداسنگ که گوشت و بافت بسیار نرمی دارد . رنگ این خرما قهوه‌ای روشن متمایل به زرد است و یک خرمای کمیاب بوده که در منطقه جیرفت کرمان کاشته می‌شود. به همین دلیل این خرما در سایر نقاط ایران و جهانی کمتر شناخته شده است.

خرما هلیله

معرفی خرما هلیله

خرمای هلیله به وفور در شهرهای جیرفت و جهرم زیر کشت می‌رود. همچنین این نوع خرما در مراحل مختلف رشد از جمله خارک و رطب قابل مصرف است.

خرما لولو

خرمای لولو که به آن خرمای آلویی نیز اطلاق می‌شود، از نظر ظاهری و سایز نسبت به سایر خرماها کوچکتر است. این خرما در دسته خرماهای خشک قرار می‌گیرد و رطوبت پایینی دارد.‌ این خرما که هسته کوچکی دارد، طعم آن مشابه خرمای پیارم است.

خرما خدری

مناطقی از جمله خوزستان، خشت و دشتستان زیر کشت خرمای خدری است. این خرما در دو سایز ریز و بزرگ در بازار وجود دارد و در گروه خرماهای خشک قرار می‌گیرد. برخلاف ظاهر و پوست چروکیده خرمای خدری، این خرما طعم و گوشت شیرین و دلپذیری دارد. همچنین هسته و گوشت این خرما به راحتی از هم جدا می‌شود.

خرما برحی

این خرما در هنگام رسیدن رنگ قهوه‌ای مایل به طلایی دارد و در اشکال گرد تا بیضی موجود است. خرمای برحی در شهرهای بسیاری از استان خوزستان کشت می‌شود. گوشت نرم خرما به هسته چسبیده است و طعم کاراملی بی‌نظیر این خرما، در میان مردم کشورهای اروپایی نیز محبوبیت دارد.

خرما دیری

رنگ پوست این خرما قهوه‌ای متمایل به مشکی است. خرمای دیری با طبع گرم و خشک خود، بافتی نرم و  دلنشین دارد. افراد دیابتی می‌توانند از این خرما نیز استفاده کنند و به دلیل کالری بالای آن، برای ورزشکاران یک میان وعده مغذی محسوب می‌شود. شکل این خرما کشیده است و با طعم شیرین خود یک خرمای پرطرفدار در سراسر جهان به شمار می‌آید.

خرما استعمران (سایر)

مقدار قند موجود در خرمای استعمران بیش از ۷۵ درصد است و این خرما در اواخر تابستان تا اوایل پاییز برداشت می‌شود. بخش زیادی از نخلستان‌های خوزستان زیر کشت این خرما قرار دارد. خرمای استعمران با میزان رطوبت حداکثر ۱۸ درصدی، در دسته خرماهای نیمه خشک قرار دارد. به همین دلیل ماندگاری این خرما بالا بوده و می‌توان آن را به مدت دو سال نگه داشت. همچنین این رطوبت پایین، شرایط لازم برای صادرات آن را نیز فراهم نموده است.

خرما مضافتی

معرفی خرما مضافتی

خرمای مضافتی که با نام خرمای بم نیز شناخته می‌شود، با مقدار رطوبت ۲۰ الی ۲۵ درصد جزء خرماهای تر محسوب می‌شود. رنگ پوست نازک این خرما مشکی بوده و در شهرهای بم، حاجی آباد، جیرفت و ایرانشهر کشت می‌شود. شیره این خرما بسیار زیاد است و پوست براق آن به آسانی از هسته جدا می‌گردد.

خرما مضافتی یا همان رطب مضافتی چیست؟

خرما یا رطب مضافتی بم، یکی از لذیذترین خرماها محسوب می‌شود. به علت رطوبت این نوع خرما بهتر است تا در یخچال نگهداری شود، چون در غیر این صورت به سرعت ترش می‌گردد. این نوع خرما که شکل آن بیضی است، شیره‌دار بوده و گوشتی نرم دارد. خرمای یا رطب مضافتی بم، حاوی آهن، پتاسیم، کلسیم، فسفر و منیزیم است و موجب کاهش کلسترول خون می‌شود.

خرما پیارم 

معرفی خرما پیارم 

خرما پیارم یکی از انواع گران خرما محسوب می‌شود که علاوه بر بازارهای داخلی، به سایر کشورها نیز صادر می‌شود.‌ این خرما دارای انواع مختلف زیر است.

 • خرما پیارم سوپر سلکت 

این خرما دارای رنگ قهوه‌ای پررنگ متمایل به مشکی بوده که با سایز سه و نیم تا پنج سانتی‌متر، گوشتی بسیار شیرین و آبدار دارد.

 • خرمای پیارم سلکت

این خرما نیز مشابه خرمای سوپر سلکت، سایز بزرگی دارد و اندازه آن بین ۳ الی ۵ سانتی‌متر است. این خرما در حالت رسیده طیفی از قهوه‌ای کمرنگ تا قهوه‌ای پررنگ است

 • خرمای پیارم معمولی

در این دسته از خرمای پیارم سایز درشت آن کمتر بوده و بیشتر سایز متوسط دارد. رنگ این گرید خرما قهوه‌ای کمرنگ است.

 • خرمای پیارم پستایی یا ارزان

این دسته جزء خرماهای درجه ۲ محسوب می‌شود و رنگ آن قهوه‌ای کمرنگ است. از لحاظ ظاهری نیز گوشت کمتر و سایز متوسطی دارد.

 • خرمای پیارم بدون هسته

این خرما از آنجایی که هسته ندارد، برای افراد بسیاری از جمله سالمندان و کودکان گزینه مناسبی است.

خرما خاصویی

معرفی خرما خاصویی

خرما خاصویی یکی دیگر از انواع خرما در جنوب ایران است که اندازه ای گرد و کوچک دارد. پوست نازک این‌گونه خرما به گوشت آن چسبیده است. 

خرما خاصویی که بیشتر در استان‌های خوزستان و بوشهر زیر کشت می‌رود، دارای انواع گوناگونی است.

خرما مجول 

خاستگاه این خرما کشور مراکش است که نسبت به انواع دیگر، سایز درشت‌تری دارد. بسیار شیرین بوده و رنگ آن قهوه‌ای تیره است.

حالت های خرما 

1.خرما خشک شده

خرما خشک شده یکی از انواع متداول خرما محسوب می‌شود که به دلیل رطوبت بسیار پایین، ماندگاری فوق العاده بالایی دارد. برای تهیه خرما خشک هم می‌توان به صورت دستی و در معرض تابش نور آفتاب قرار دادن، خرما را خشک نمود و یا اینکه از دستگاه‌های میوه خشک کن استفاده کرد. به علاوه چنانچه میوه درخت نخل مدت زمان بیشتری روی درخت بماند، آب میان بافتی آن تبخیر می‌گردد و تبدیل به خرما خشک می‌شود.تمامی خرماهای نامبرده شده را میشود خشک کرد.

2.خرما خارک

خرمای خارک در حقیقت به خرمای کال و نارس گفته می‌شود. رنگ این خرما زرد است و به علت کالری کمی که دارد مورد استقبال افرادی که رژیم لاغری دارند، قرار گرفته است. این خرما مزه شیرین و گس دارد. به دلیل قند پایین این خرما، افراد دیابتی نیز می‌توانند از آن استفاده کنند.

چه تفاوتی میان رطب و خرما است؟

میوه درخت نخل در اولین مرحله سبز است که به آن چاقالی گفته می‌شود. سپس بر اثر نور آفتاب چاقالی‌ها تغییر رنگ داده و زرد یا قرمز می‌شوند که نام آن خرمای خارک است. بعد از چند هفته خارک، تیره‌تر شده و آبدار می‌شود به حالت رطب میرسد و در مرحله آخر بعد از گذشت دو الی سه هفته، خارک تبدیل به خرما می‌شوند. به طور کلی رطب و خرما دارای تفاوت‌های زیر هستند.

 1. رطب در مقایسه با خرما زودتر برداشت می‌شود.
 2. خرما به دلیل اینکه چند هفته بیشتر بر روی درخت نخل باقی می‌ماند، نسبت به رطب دارای مواد معدنی و ویتامین‌های بیشتری دارد.
 3. رطب نسبت به خرما دارای قند کمتری است.
 4. به دلیل اینکه رطب در گرمای کمتری قرار می‌گیرد، دارای آب میان بافتی بیشتری است.
 5. چون آب میان بافتی خرما کمتر است، ماندگاری طولانی‌تری دارد.
 6. از نظر بافت، رطب در مقایسه با خرما لطیف‌تر و نرم است.

کلام آخر

در این مقاله شما را با انواع خرما از جمله خرمای استعمران، دیری، برحی، خدری، پیارم، کبکاب و خرماهای دیگر آشنا کردیم. همچنین برایتان توضیح دادیم که میوه درخت نخل، برای تکامل و رسیدن به مرحله خرما باید مراحل گوناگونی از جمله  خارک و رطب و خرما را طی نماید تا رسیده و کامل شود. چنانچه در این زمینه سوالی دارید یا نیازمند راهنمایی و مشاوره هستید، می‌توانید به سایت ما مراجعه کنید و از نظرات و راهنمایی‌های کارشناسان مجرب مجموعه ما استفاده نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

در این مقاله می‌خوانید:

سبد خرید